Ogólne zasady gry w kręgle

W kręgle może grać praktycznie każdy. Zasady tej gry są niezwykle proste i może dlatego cieszą się one wciąż rosnącą popularnością. Kręgle, jako że można w nie grać zarówno w pojedynkę, jak w grupie, są doskonałą formą spędzania wolnego czasu – samemu, lub w gronie przyjaciół, znajomych, członków rodziny.

Celem każdego gracza jest strącenie za pomocą kuli wszystkich 10 kręgli. Rozgrywka składa się z dziesięciu kolejek, a każda kolejka kręgli z maksymalnie dwóch rzutów. Tylko w ostatniej, dziesiątej kolejce, możliwe są maksymalnie trzy rzuty. Za każdy strącony kręgiel gracz otrzymuje jeden punkt. Maksymalnie może otrzymać ich 10 w jednej kolejce. Jeśli gracz w pierwszym rzucie strąci wszystkie kręgle, lub uda mu się to za drugim razem otrzymuje dodatkowe punkty.

Gra w kręgle ma również swoje charakterystyczne słownictwo. Strącenie wszystkich kręgli w pierwszym rzucie nosi nazwę strike, natomiast w dwóch – spare. Jeśli graczowi nie uda się strącić żadnego kręgla, nie dostaje punktów, a taki rzut nazywa się miss. Sytuację, w której gracz strąci kręgle w pierwszym rzucie tak, że trudno będzie zbić pozostałe kręgle, nazywa się split. Natomiast tzw. faul ma miejsce w przypadku przekroczenia przez gracza linii spalonego. Jeśli nawet strąci w tym rzucie wszystkie kręgle, nie jest mu przyznawany żaden punkt.

Gracz nie dostaje punktów również wtedy, gdy wychodzi na tor i gdy odbija piłkę od krawędzi toru. Maksymalnie w jednej rozgrywce można zdobyć 300 punktów.

Zasady gry w kręgle obejmują również wymogi dotyczące stroju. Każdy gracz musi posiadać specjalne obuwie sportowe z białą podeszwą. Mogą one być używane tylko w kręgielni, co chroni tor przed porysowaniem i zniszczeniem.

Do gry używa się okragłej kuli o obwodzie 27 cali i wadze nie większej niż 16 funtów (7,2 kg). Każdy kręgiel ma 15 cali wysokości, 4,72 cali szerokośći i waży od 3 funtów 6 uncji do 3 funtów 10 uncji.

Kule uzywane do gry w kręgle, ze względu na ciężar, rozstaw i rozmiar otwarów na palce, dzieli się na trzy kategorie: dziecięce: 6-8, damskie: 9-11 i męskie: 12-16.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 9175 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/advanced-cache.php on line 957

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Quick Cache: failed to write cache file for: `/zasady-gry-w-kregle/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/cache/quick-cache/cache`.' in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/advanced-cache.php:965 Stack trace: #0 [internal function]: quick_cache\advanced_cache->output_buffer_callback_handler('\xEF\xBB\xBF\r\n<!DOCTYPE ...', 9) #1 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/functions.php(3269): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/plugin.php(496): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-includes/load.php(613): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/advanced-cache.php on line 965