Ogólne zasady gry w kręgle

W kręgle może grać praktycznie każdy. Zasady tej gry są niezwykle proste i może dlatego cieszą się one wciąż rosnącą popularnością. Kręgle, jako że można w nie grać zarówno w pojedynkę, jak w grupie, są doskonałą formą spędzania wolnego czasu – samemu, lub w gronie przyjaciół, znajomych, członków rodziny.

Celem każdego gracza jest strącenie za pomocą kuli wszystkich 10 kręgli. Rozgrywka składa się z dziesięciu kolejek, a każda kolejka kręgli z maksymalnie dwóch rzutów. Tylko w ostatniej, dziesiątej kolejce, możliwe są maksymalnie trzy rzuty. Za każdy strącony kręgiel gracz otrzymuje jeden punkt. Maksymalnie może otrzymać ich 10 w jednej kolejce. Jeśli gracz w pierwszym rzucie strąci wszystkie kręgle, lub uda mu się to za drugim razem otrzymuje dodatkowe punkty.

Gra w kręgle ma również swoje charakterystyczne słownictwo. Strącenie wszystkich kręgli w pierwszym rzucie nosi nazwę strike, natomiast w dwóch – spare. Jeśli graczowi nie uda się strącić żadnego kręgla, nie dostaje punktów, a taki rzut nazywa się miss. Sytuację, w której gracz strąci kręgle w pierwszym rzucie tak, że trudno będzie zbić pozostałe kręgle, nazywa się split. Natomiast tzw. faul ma miejsce w przypadku przekroczenia przez gracza linii spalonego. Jeśli nawet strąci w tym rzucie wszystkie kręgle, nie jest mu przyznawany żaden punkt.

Gracz nie dostaje punktów również wtedy, gdy wychodzi na tor i gdy odbija piłkę od krawędzi toru. Maksymalnie w jednej rozgrywce można zdobyć 300 punktów.

Zasady gry w kręgle obejmują również wymogi dotyczące stroju. Każdy gracz musi posiadać specjalne obuwie sportowe z białą podeszwą. Mogą one być używane tylko w kręgielni, co chroni tor przed porysowaniem i zniszczeniem.

Do gry używa się okragłej kuli o obwodzie 27 cali i wadze nie większej niż 16 funtów (7,2 kg). Każdy kręgiel ma 15 cali wysokości, 4,72 cali szerokośći i waży od 3 funtów 6 uncji do 3 funtów 10 uncji.

Kule uzywane do gry w kręgle, ze względu na ciężar, rozstaw i rozmiar otwarów na palce, dzieli się na trzy kategorie: dziecięce: 6-8, damskie: 9-11 i męskie: 12-16.